Marrëveshja e kryeministrit Edi Rama me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, për krijimin e “minishengenit” ballkanik ka sjellë një sërë komentet negative nga shqiptarët.

Shumë prej tyre e kanë cilësuar Ramën si një tradhëtar. Së fundmi ka pasur një lumë komentesh negative, në drejtim të Ramës.

Shqipatarët që kanë komentuar e cilësojnë Ramën si turpin e kombit dhe se ai është një i dorguar. Njëri prej komenteve ka qënë ky:

Ky i droguari don të vdesë në politikë si Enver Hoxha. Ky është serbogrek.’’

Ndërsa një tjetër shqiptar është shprehur kështu:

Ndyrësirë, të vraftë Zoti, që na prure serbin në shtëpi dhe largove vëllezërit tanë dardanë.’’

Kurse një tjetër ka thënë se Rama e ka marrë më qafë Shqipërinë:

Po na fëlliqe o turpi i kombit, e more në qaf këtë vend.’’

Disa shqiptarë të tjerë kanë shpërthyer në sharje, duke e cilësuar Ramën edhe si një qelbësirë dhe si kryeministrin më të dobët që ka pasur Shqipëria.