Më 26 korrik 1963, në 5:17 të mëngjesit, Shkupi u shkatërrua nga një tërmet me madhësi 9 ballë (6.1 në Shkallën Sizmike të Rihter) që zgjati 20 sekonda, me prapaskena të vogla deri në pesë orë e 43 minuta.

Tërmeti i Shkupit u ndje në një sipërfaqe prej rreth 50,000 kilometra katror përtej luginës së lumit Vardar. Tërmeti shkatërroi 15.800 apartamente dhe dëmtoi 28,000. Mbi 200,000 njerëz ishin të pastrehë. Nën rrënojat, 1,070 qytetarë të saj u vranë dhe mbi 4,000 u plagosën.

Sonte Turqia godet një tërmet me madhësi 6.8.

Agjensia e Turqisë për menaxhimin e krizave tha se një tërmet me madhësi 6.8 me madhësi tronditi pjesën lindore të vendit.

Mediat perëndimore raportojnë se katër persona ishin vrarë, ndërsa Ministri i Brendshëm turk Suleiman Soylu tha se një person ishte vrarë dhe dy të tjerë të plagosur deri më tani.

Tërmeti ra në 8:55 pasdite me kohën lokale pranë provincës lindore Elazig, tha kabineti i fatkeqësive dhe urgjencave.

 

Saad@SaadAbedine

A 6.8 magnitude earthquake hit Sivrice, a district of ‘s ?? eastern city, Elazig

Felt in Diyarbakir, Adana, Urfa, Hatay & even in ‘s ?? Idlib https://twitter.com/Kandilli_info/status/1220768234682617856 https://twitter.com/onur122345/status/1220768923144114176 https://twitter.com/onur122345/status/1220771721055285256 https://twitter.com/medyaadamiSD/status/1220771114206597120 

Embedded video

Medya Adamı SD@medyaadamiSD

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde #deprem
İşte ilk görüntüler…

Embedded video

17 people are talking about this