Prodhuesi kinez i telefonit celular do të shesë pajisjet e tij relativisht lirë tani edhe në Evropë.

Prodhuesi kinez i smartphoneve Realme u bë i njohur për publikun e gjerë në fund të verës. Në atë kohë, kompania prezantoi Realme XT, një nga telefonat e parë inteligjentë me një aparat fotografik 64 MP, transmeton Telegrafi.

Deri më tani, telefonat Realme kanë qenë kryesisht të disponueshëm në Azi. Tani Realme, relativisht një smartphone i lirë do të jetë edhe në Evropë, pasi kompania e ka konfirmuar këtë

Realme 5 do të shitet në Evropë për rreth 159 euro. Ai ka një procesor Snapdragon 665, 4 GB memorje dhe 128 GB memorje. Kamera kryesore ka 12 MP. Bateria ka një kapacitet 5000 mAh.

Modeli tjetër, Realme X2 Pro shitet me një çmim 399 euro. Ekrani AMOLED, Realme X2 Pro ka një Snapdragon 855+ dhe është në dispozicion 6/64 GB, GB 8/128 dhe 12/256 GB.