Teksa pritet krijimi i qeverisë së re në Kosovë, të udhëhequr nga një koalicion mes LDK, AAK, e Nismës si partitë kryesore, janë zbuluar emrat e disa ministrave.

Mediat kosovare raportojnë se në qeveri pritet të kthehet përsëri ish-ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu. Kështu të paktën është raportuar nga KlanKosova.

Madje pjesë e Qeverisë së Re pritet të jenë edhe këta zyrtarë të LDK-së.

Hykmete Bajrami, Zv/kryeministre, Anton Quni-Ministër i Mbrojtjes post të cilin e ka edhe tani, Arban Abrashi si ministër i Infrastrukturës, Besian Mustafa-Udhëheqës i Dikasterit të Integrimeve Evropiane në kuadër të MPJ-së, Armend Zemaj si ministër i Bujqësisë, Vlora Dumoshi në krye të ministrisë së Kulturës ku është dhe tani si dhe Lumir Abdixhiku-ministër i Financave, teksa tani mban postin e ministri të Infrastrukturës.