Për disa javë të fundit kasollja e tij ka qenë një vend i izoluar nga i cili mund të shikohet kriza globale e koronavirusit, raporton “CNN”, transmeton lajmi.net.

Dhe, pasi është vetëm me mendimet e tij, ai ka një pasqyrë në izolimin me të cilin përballen shumë prej nesh në javët dhe muajt e ardhshëm.

Morandi, një ish-mësues, mbërriti në ishullin Budelli, në brigjet e Sardenjës, rastësisht ndërsa u përpoq të lundronte nga Italia në Polinezinë 31 vjet më parë. Ai ra në dashuri me ujërat e kristaltë të pastër, rërën e koraleve dhe perëndimin e diellit të bukur, kështu vendosi të qëndrojë.

Çdo natë fle në një vilë të vjetër guri dhe zgjohet në mëngjes i rrethuar nga natyra. Ai kënaqet duke eksploruar shkurre dhe shkëmbinj dhe bisedime me zogjtë në mëngjes ndërsa fluturojnë brenda dhe jashtë dritares së tij të vogël të kuzhinës.

Ai vazhdon të mbetet me lajmet, duke mësuar së pari mbylljen e Italisë kontinentale kundër përhapjes së koronavirusit, dhe pastaj pjesës tjetër të botës.

Në botën e tij të vetmuar, ai thotë se aktualisht ndjehet sikur është në “vendin më të sigurt në Tokë”. Ai është gjithashtu i etur për të ndarë disa këshilla se si të përballeni më mirë me izolimin.

“Unë jam mirë, nuk kam frikë”, i thotë ai CNN Travel përmes telefonit celular që është lidhja e tij për botën e jashtme. “Ndihem i sigurt këtu. Ky ishull ofron mbrojtje totale. Nuk ka rreziqe fare. As edhe një barkë e vetme nuk mund të shihet duke lundruar”.