“La Casa de Papel” është një prej serialeve më të ndjekura në mbarë botën.

Ai renditet si seriali më i shikuar në gjuhë të huaj në platformën më të madhe të filmave dhe serialeve në botë, Netflix.

Duke trajtuar një histori shumë interesante, “La Casa de Papel” u rikthye me një tjetër grabitje në sezonin e katërt, i cili u publikua këtë muaj me tetë episode të reja.

Koncepti interesant i shfaqjes është shumë i diskutuar në opinionin publik, teksa një pyetje e madhe portretizon kureshtjen e fansave të serialit.

A do të mund të ndodhte në jetën reale “La Casa de Papel”?

Sipas një postimi nga Vera Cash, Profesori (i luajtur nga Avlvaro Morte) dhe planet e tij për të destabilizuar sistemin duke shtypur përafërsisht 2 miliardë funte (2.4 miliardë euro) nuk do të funksiononin domosdoshmërisht.

Sajti shprehet që nga kriza financiare e vitit 2007, Banka Qendrore Evropiane ka shtypur rreth 2.5 trilionë (3 trilionë euro) to për të ndihmuar shpëtimin e bankave përmes lehtësimit sasior.

Prandaj, këto para të vjedhura nga grupi do të kishin një ndikim të vogël në ekonominë në Spanjë, shkruan Express.Co.Uk.

Në shfaqje, Profesori u thotë rekrutëve të tij: “Banka Qendrore Evropiane shtypi 145 miliardë euro në vitin 2013. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë tani”.

“Të gjitha ato para shkuan në banka në vende të ndryshme dhe pastaj u huazuan të pasurve me kamatë me interes të ulët. A ka dikush që e quan BQE-në hajdut?”

Është interesante që Revista Ekonomike e Hong Kong-ut raportoi në vitin 2018 se Sasia e Lehtësimit nuk i ka sjellë përfitim ekonomisë globale aq sa shpresohej.

Një tjetër vrimë ose një e metë në planin e parave të “La Casa de Papel” është që bankat duhet të regjistrojnë paratë që i kanë shtypur dhe t’i raportojnë ato zyrtarisht.

Kjo nuk do të ndodhte pasi banda nuk mund të vinte para përmes kanaleve zyrtare për t’i shpallur ato tender ligjor.

Një gjë tjetër që vlen të përmendet është që monedhat janë shtypur në Burgos në një fabrikë letre dhe jo në Madrid.

Kjo do të thotë se “La Casa de Papel” do të ndodhte në një vend të gabuar.

Faqja zyrtare e fabrikës ku u xhirua seriali, (Fabrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda) thotë: “Në fabrikën e saj të letrës, të vendosur në Burgos, FNMT-RCM ka mbi 50 vjet që prodhon letra të një cilësie optimale të aftë për të kënaqur më të kërkuarit klientët brenda dhe jashtë vendit”.

“Cilësia e letrës së saj mbështetet nga vitet e përvojës në prodhimin e letrës, të dizajnuara për produktet e nderuara nga koha e kompanisë, përkatësisht kartëmonedhave dhe kartave të identitetit, përveç traditës së saj të qëndrueshme në eksportet e letrës në kartëmonedha, në të gjithë botën”.

“Money Heist” në vetvete është imagjinar dhe krijuar nga regjisori i njohur Alex Pina, i cili kishte për qëllim lansimin e dy sezoneve.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh suksesin e shfaqjes, “Money Heist” bëri një vjedhje tjetër të tërhequr nga ekipi.

Fansat mund të shohin më shumë nga drama në të ardhmen ndërsa përhapet popullariteti i serialit.

Edhe pse shfaqja është fiktive, ka nyje të botës reale. Përkatësisht, xhupat e kuq të veshur nga banda, të cilat sipas Qendrës së Arteve dhe Kulturës të Google përfaqësojnë çlirimin pas revolucioneve të shumta.

Maska tashmë ikonike e Salvador Dali, që janë bërë sinonim i serialit, lidhen gjithashtu me idenë e refuzimit të një shoqërie kapitaliste.

Piktori surrealist Dali, i cili krijoi Këmbënguljen e Kujtesës midis një trupi të madh të punës, ishte pjesë e Lëvizjes Dada të Cyrihut.

Lëvizja Dada u përpoq të vinte në dyshim çdo aspekt të shoqërisë në vazhdën e Luftës së Parë Botërore.

Dadistët vinin në fokus librin e rregullave të shoqërisë dhe të fillonin përsëri, diçka që duket se është pjesë e etikës së Profesorit në dhënien e fuqisë për popullin përmes parave.

Oxford Art Online shprehet: “Në synimin e tij për të minuar vlerat e vendosura, qëndrimi kundërshtues i Dada-s dhe Surrealizmit shërbeu si një pararendës i rëndësishëm i zhvillimeve artistike të fundvitit të 20-të, si Neo-Dada, Nouveau Realisme dhe Kritika Institucionale, ndërsa ende frymëzonte artistët sot”.

Çfarë thonë fansat? Sa është e mundur sipas tyre të ndodhë “La Casa de Papel” në jetën reale?

Shumë fansa tashmë kanë parë sezonin e katërt, teksa janë bërë edhe më kurioz për sezonin e pestë, i cili është konfirmuar se do të realizohet.

Fansat tjerë janë kuriozë se sa i besueshëm mund të jetë koncepti i serialit në jetën reale.

Fansat kanë spekuluar në Reddit nëse vjedhja e bankës mund të ndodhë në realitet.

Një përdorues i quajtur LeagueOfLucian shkroi: “Në asnjë mënyrë. Stabiliteti financiar i vendeve është në linjë dhe asnjë qeveri në botë nuk do të rrezikojë të humbasë para kaq shumë”.

“Disa qindra pengje nuk do të ndryshojnë asnjë mendje. Qeveria thjesht do të pretendonte se ata po vrisnin pengjet brenda ndërtesës pasi të dëgjonin të shtëna me armë dhe të fajësonin viktimat civile mbi hajdutët dhe të largoheshin me të”, shkroi një tjetër.

Ndërsa një fans i quajtur BarazutoBuddha u pajtua, duke shkruar: “Unë nuk mendoj se mund të ndodhë me detaje kaq të mëdha sepse ka faktorizim në sjelljen njerëzore. Por plaçkitjet si ajo e fundit në Brazil dhe disa të tjera në Evropë i afrohen skenarit të serialit”.

Një i tretë me emrin Amazanza tha: “Në të vërtetë Royal Mint Spanjoll nuk shtyp para që nga viti 2015, kështu që jo. Në ditët e sotme ajo është bërë nga një Ltd / sh.pk që i përket, për ironi, Bankës së Spanjës”.

Sidoqoftë, kishte disa mosmarrëveshje pasi një tjetër përdorues me llogarinë bambi_killer_49 arsyetoi: “Epo dua të them që gjithçka është e mundur, sado e pamundur të duket. Jam i sigurt që ka shumë njerëz që mund ta bëjnë realitet atë, por ka të ngjarë të mos e bëjnë kurrë për shkak të rrezikut”.

“Ashtu si profesori tha në sezonin e parë: ai po kërkonte njerëz me asgjë për të humbur”, shkroi tutje komentuesi.

Një tjetër përdorues i Reddit i quajtur Against-The-actual shpjegoi: “Çdo gjë është e mundur nëse keni para. Ky skenar është jashtëzakonisht i pamundur, dhe shanset bëhen gjithnjë e më pak të mundshme çdo ditë. Qeveria është gjithmonë dhjetë vjet përpara nesh me teknologji”.

“Për heqjen e një paragjykimi si kjo në përgjithësi, unë dyshoj se do të tentohej. Mënyra më të mira për të fituar para me më pak rrezik. Në qoftë se nuk doni të dërgoni një mesazh si grupi në serial. Ata e bënë atë me të vërtetë të dukej e besueshme, sidoqoftë, dikush do të mund të përdorte me sinqeritet bazën e tyre dhe të punonte jashtë saj nëse ata donin. Ka potencial për të, por sigurisht që ka shumë më tepër në të”.

Përdoruesi shtoi: “Përsëri, nuk e shoh që po ndodh ndonjëherë. Në qoftë se nuk do të kishte një kryengritje të mirëfilltë dhe dhjetëra miliona donin të rrëzonin qeverinë”.

Nga këto komente, duket se nuk ka gjasa teorike që “La Casa de Papel” të mund të ndodhë në jetën reale.

Por ekziston një mundësi e vogël pasi vjet pati një grabitje braziliane pa shufra, me ari në vlerë 30 milionë dollarë të vjedhur në kohën prej tre minutave nga Aeroporti Ndërkombëtar i Sao Paulo në 2019.

Pastaj përsëri, duket se ka gabime faktike ose mospërputhje të cilat do ta bëjnë gati të pamundur tërheqjen e një kontrolli të tillë.