Arkiva Mujore May 2021

Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, ka bërë homazhe te varri i dëshmorit Imri Elezi, i cili 20 vite më parë ra dëshmor në betejën e Mateçit. “Me homazhe tek varri i dëshmorit të kombit Imri Elezi së bashku me bashkëluftëtarët dhe familjarët e tij, filluam aktivitetet e ndërmarra...
Ish-kryeministri Sali Berisha i është rikthyer edhe një herë, shpalljes “non grata” nga Shtete e Bashkuara të Amerikës. Kujtojmë se Berisha ka hedhur në gjyq sekretarin e Shtetit Antoni Blinken me akuzën e shpifjes pas vendimit, ndërsa sonte i ftuar në emisionin “Politikon” ai ka thënë se pavarësisht vendimit të...
Jose Mourinho dëshiron që të jetë konkurrues në Serie A në sezonin e ardhshëm me skuadrën e Romës. Portugezi pritet që t’i transferoj disa lojtarë gjatë afatit kalimtar të janarit në mënyrë që të luftojë për titullin e kampionit. Gazetari italian Di Marzio, shkruan se Mourinho ia bërë të qartë Romës...
Kryeministri Edi Rama ka hedhur kritika ndaj Bashkimit Evropian lidhur me Kosovën. Shefi i qeverisë tha gjatë një konference me ministrin gjerman për Evropën, Michael Roth se BE e ka marrë “peng” Kosovën, teksa iu referua lëvizjes së lirë. Teksa e cilësoi lojë shahu, Rama tha se nuk është vendim i...
Vetëm pak ditë pasi kampionati u mbyll, Seria A u shoqërua me lajme shkarkimesh, dorëheqshjesh, trajnerë që shkojnë e të tjerë që vijnë. Sigurisht që në të gjithë këtë situatë nuk mund të mungojnë edhe zërat e merkatos. Portieri italian, Donnarumma është një emrat më të përfolur në këtë merkato,...
Simone Inzaghi do të jetë trajneri i ri i Interit. Vetëm disa orë pas ndërprerjes së bashkëpunimit me trajnerin Conte, zikaltrit kanë nxituar të arrijnë marrëveshjen me ish teknikun e Lazios, ndërsa zyrtarizimi pritet të vijë brenda ditës së nesërme. Vetëm 24 orë më parë Inzaghi darkoi me presidentin e...
Funksionarët qeveritar dhe ata të sektorit të shëndetësisë tani kanë vendosur edhe ta shpërblejnë veten, për keqmenaxhimin me sistemin shëndetësor dhe pandeminë KOVID19. Drejtorët e Fondit për Sigurim Shëndetësor, Stevo Kërstevski dhe Faton Ahmeti, do të blejnë vetura të reja që kushtojnë rreth 80 mijë euro. Paraprakisht dëgjuam se...
Bashkëpunimi i këngëtares Dhurata Dora me Maitre Gims bëhet e ditur se do të lansohet nesër (e premte). Këtë e kanë njoftuar vet artistët përmes disa postimeve që kanë shpërndarë në faqet e tyre zyrtare. Bukuroshja shqiptare ka publikuar një tjetër postim përkrah artistit kongolez, emri i vërtetë i të cilit...
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk jep një qëndrim decid, se nëse Shkupi dhe Tirana duhet të ndahet në procesin eurointegrues. Ai ka deklaruar, se si Shqipëri i kanë kryer të gjitha detyrat, dhe se nisja e negociatave është çështje formale. Sa i takon ndarjes së të vendeve, ka deklaruar...
Shoqata e Boshnjakëve ka ngritur padi penale kundër kryetarit të partisë Koncepti Maqedonas, Petar Bogojevski. Mersiha Smailoviç padinë e dorëzoi në Ministrin e Punëve të Brendshme. Pasi doli nga ministria, ajo tha se edhe pas denoncimit në Komitetin e Helsinkit, Bogojevski ka vazhduar postimet me gjuhë të urrejtjes. SINKRON Mersiha...