Ballina 2021 April

Arkiva Mujore April 2021

Këshilli i xhamisë “Hatunxhuk” në Shkup, në hyrje të lagjes Gazi Babë, këto ditë është përballur më një situatë ku hapësira përreth rrugës kryesore, e që e mbulon fytyrën e xhamisë është në shitje, me ç’rast edhe është bërë një pazar që kjo hapësirë të bëhet pjesë e xhamisë...
Drejtori i Drejtorisë së Librave Amë, Bujar Dardhishta ka hedhur poshtë si të pavërteta akuzat e koalicionit ASH-AAA për tenderin për digjitalizimin e librave amë. Thotë, se tenderi ka qenë i përmasave ndërkombëtare, ndërkaq ka njoftuar, se procedura ka qenë transparente. “I hedhim poshtë si të pavërteta dhe tendencioze akuzat në...
Partitë kryesore politike maqedonase kanë qëndrime të ndryshme nëse skandalet e fundit, në veçanti ai me pasaportat false, mund të rrënojnë imazhin e Maqedonisë së Veriut, por edhe të rrezikojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve apo regjimin pa viza. Ministria e Punëve të Brendshme, më 6 prill kishte njoftuar për...
Pikëllim të thellë për vdekjen e Nuredinit ka shprehur edhe Izet Mexhit nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe deputet në kuvendin republikan. Përmes një postimi bashkangjitur me fotografi Mexhiti shkruan se Nuredin Mustafën do ta mbajë mend gjithmonë të buzëqeshur punëtor, energjik, burrë me të vërtetë i mirë! “Unë do...
Deputetit i BDI-së, Izet Mexhiti në një prononcim për TV21, nëse do ta votoj ose jo propozimin-ligjin për shtyrjen e regjistrimit, Mexhiti me përgjigje të shkurt tha se nuk e voton marrëveshjen LSDM – VMRO DPNNE për prolongimin e regjistrimit. “Nuk e votoj marrëveshjen LSDM – VMRO DPNNE sot, për...