Ballina 2020 December

Arkiva Mujore December 2020

Vetëm tre kilometra nga qendra e Shkupit, gjendet një nga vendbanimet më të ndotura në shtet. Në mes të komunës Butel dhe Shuto Orizarës është Vizbegu, pozita gjeografike e së cilës është në deponi, shkruan Portalb.mk. Foto: Portalb.mk/Arbnora Memeti Që nga fillimi i vendbanimit e deri në fund, thuajse secila shtëpi...
Në këto hapësira, i kanë punuar babai dhe gjyshi… DEAR DEARI Babai im ka punuar më shumë se 40 vjet. Përveç babës edhe babagjyshit… Ja unë kam drejt këtu me ardh me punu ja kush tjetër? Deari duhej ta vazhdon këtë traditë, por politika hyri në mes. Ai u punësua me kontratë në vepër,...
Zëvendëskryeministri Artan Grubi nuk i është përgjigjur asnjërës nga tre pyetjet që ia parashtroi në Kuvend, nenkryetari i BDI-se, njëherësh shef i grupit parlamentar te BDI-së Izet Mexhiti, e që përmbanin shumë kritika Për të shmangur debatet me Mexhitin ne Kuvend, Grubi tha se pyetjeve do t’i pergjigjet me shkrim...
Një tjetër projekt i premtuar në dobi të qytetarëve të Çairit filloi sot rrugën e realizimit. Bëhet fjalë për objektin më të ri në kuadër të kopshtit për fëmijë “Fidani” në rrugën Kemal Sejfulla që njëherit do të jetë çerdhja më e madhe e ndërtuar ndonjëherë në territorin e...
Të nderuar bashkëqytetarë të komunitetit turk, duke e ditur se arsimimi i çdo kombi në gjuhën amtare është vlera më sublime e përparimit, po ua uroj 21 Dhjetorin - Ditën e arsimit në gjuhën turke! ?? ------------------------------------------------- Değerli türk vatandaşlarımız, her milletin kendi anadilinde eğitiminin ilerlemenin en büyük değeri olduğunu bilerek,...
Editorial nga Agjencia e lajmeve Zhurnal Shkup, 18 dhjetor – Zhurnal.mk – Kërkesa e opozitës shqiptare për nënshteteësi ka ringjallur nacionalizimin maqedonas. Sa dukej se po zbehej ky nacionalizëm dhe maqedonasit e kanë kuptuar realitetin se shteti duhet të jetë i barabartë për të gjithë, një shkëndijë e vogël ka...
Sot pritet të përfundojnë punimet për rekonstruimin e rrugës “Mendeleva” në lagjen Gazi Babë në Çair. Pas rregullimit të ujësjellësit ekipet e punës ndodhen aty për të përfunduar asfaltimin e kësaj rruge, si fazë finale e procesit. Sipërfaqja e rikonstruimit është gjithsej 377m ndërsa vlera e punës shënon 3,136,020 denarë.
Përmes një statusi në Facebook, deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Izet Mexhiti, ka sqaruar se pse dje abstenoi për Ligjin për shpërndarjen e administratorëve të programit K-5 “Të gjitha rezervimet e mia shkojnë në drejtim të mbrojtjes së 1300 djemve dhe vajzave shqiptare të cilët përmes këtij ligji, kam...
Tayna dhe Mozzik do të sjellin një bashkëpunim Kënga e dyshes është publikuar ilegalisht në youtube, pa lejen e këngëtarëve Dueti ndërmjet Taynës dhe Mozzikut titullohet “Pramë”. Si Mozzik ashtu edhe Tayna përdorin fjalë eksplicite në këngën e tyre. Mozzik në këngë flet për një vajzë e cila e ka tradhtuar, por që...
Reperi Stresi vazhdon të mos ndalet dhe të ngrejë zërin për rastin e Klodian Rashës. Aktualisht ai ndodhet në arrati në Kosovë, pasi në Shqipëri është shpallur në kërkim nga Policia e Shtetit. Mirëpo pavarësisht se nuk ndodhet fizikisht, Stresi po shfrytëzon rrjetet sociale për të ngritur zërin rreth ngjarjes e...