Ballina 2020 August

Arkiva Mujore August 2020

Kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu , me rastin e 108 vjetorit të datës historike të çlirimit të Shkupit, thotë se janë veprat e sakrificës në shërbim të kauzës së drejtë të dinjitetit kombëtar ato që i japin madhështinë ditëve dhe frymëzim jetës. “Me nderime të mëdha edhe në...
Kryeministri shqiptar ua është bërë therë në këmbë të gjithë liderëve maqedonas,por edhe liderëve shqiptar që janë bashkuar të gjithë kundër idesë së Ali Ahmetit për kryeministërin shqiptar. Kur lideri i BDI-së, Ali Ahmeti thirr në një takim liderët shqiptar, ish kryeministri Zaev dhe presidenti Pendarovksi vazhdojnë intezivisht aksionin e...
Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, nesër më 13 gusht 2020, mandatin për formimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut do ia ndajë Zoran Zaevit. Me këtë ai merr anënë e LSDM-së dhe Kryeministrit shqiptar. Të përkujtojmë se presidenti Pendarovski ditë më parë tha se ai...
Pas takimit mes Selës dhe Zaevit sot në kuvend të Maqedonisë së Veriut, vazhdon takimi mes Gashit dhe Zaevit. Këto takime siç informoi TS, janë bërë ndaras dhe pa kushte. Ende është i paqartë pse në këto takime nuk merr pjesë edhe Bilall Kasami dhe a do të braktis koalicionin...
Editorial nga Agjencia e lajmeve “Zhurnal.mk” Shkup, 10 gusht – Zhurnal.mk – Ideja e BDI-së për kryeministër shqiptar në Maqedoninë e Veriut ishte premtimi më i madh që iu bë shqiptarëve nga një subjekt politik. Si rezultat i fushatës se BDI do të merr postin e kryeministrit, BDI arriti të fitojë...
Deputeti i sapo zgjedhur i Bashkimit Demokratik për Integrim,  Izet Mexhiti, me rastin e 12 Gushtii – Ditës Ndërkombëtare e Rinisë në postimin e tij thotë se çdo vepër e madhe, çdo lëvizje në histori është udhëhequr nga rinia. “Rinia ka energjinë për të bërë ndryshimin më të madh në shoqëri,...
Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti i ka ftuar liderët e të gjitha partive politike shqiptare në tryezë të përbashkët. Siç thuhet në kumtesën e dërguar nga BDI, në tryezë janë ftuar, Z. Afrim Gashi – Alternativa Z. Bilall Kasami – Besa Z. Ziadin Sela – Aleanca për...
Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyrore. Së fundmi, autori Krishna Teja në artikullin që ka publikuar për vendin tonë në blogun e njohur turistik, pickyourtrail.com ka renditur 15 plazhet që duhet të vizitohen në Shqipëri. Ai shkruan se vija bregdetare shqiptare ka plazhe shumë të bukura...
Sipas paralajmërimeve, sot është afati i fundit për miratim të protokolleve arsimore. Fillimisht Komisioni për sëmundje ngjitëse duhet t’i miratojë të njëjtat, që më pas dritë jeshile të marrin edhe nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut. Komisioni tashmë është mbledhur dhe pasi t’i miratojë, të njëjtat u dërgohen edhe Qeverisë. Protokollet...
Komuniteti lokal i fshatit Luboten mëngjesin e sotëm ka dërguar letër deri tek kryetari i komunës së Butelit, Velimir Smilevski, ku mes të tjerash thuhet se ai nuk ka përmbushur as 1% nga ajo çfarë ka premtuar në zgjedhjet lokale në vitin 2017të, informon Zhurnal. Gjithashtu, banorët e fshatit Luboten...