Ballina 2020 August

Arkiva Mujore August 2020

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ditën e hënë pritet të udhëtoj për në Gjykatën Speciale në Hagë, bën të ditur INA. Burime diplomatike thanë për INA se, Ahmeti ditën e hënë pritet të niset drejt Hagës në cilësinë e dëshmitarit lidhur me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë viteve...
Populli shqiptar dhe historia e tij e luftërave për liri dhe pavarësi, në katalogun e tij kalendarik, ka shumë pak udhëheqës të cilët hynë në rreshtin e parë dhe mbetën në ballin e listës, në krye të kolonës së artë! Nga lartësia e së cilës jo vetëm nuk u hoqën...
Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin ka uruar përmes një postimi në facebook, Talat Xhaferin për rizgjedhjen në postin e kreut të parlamentit të Maqedosnisë së Veriut. “Urime shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut. Qytetarëve të thjeshtë, por edhe elitës politike, që po dëshmojnë, gjithnjë e më bindshëm, se janë...
Një tërmet prej 3.8 ballësh u regjistrua sot në orën 12:25 minuta në Shqipëri. Tërmeti u ndjej edhe në Maqedoninë e Veriut. Lëkundjet sizmike sipas të dhënave të para të ECMS, kanë pasur një magnitudë 3.8 i shkallës Richter në  Detin Adriatik. Tërmeti u regjistrua nga Observatori Sizmologjik. Me intensitet më...
Osmani uron Xhaferin, rritja e përfaqësimit politik të shqiptarëve do të jetë një fuqizim i demokracisë. Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka uruar Talat Xhaferin pas rizgjedhjes si kryetar i Kuvendit në Maqedoninë e Veriut edhe për katër vjet. Osmani në telegram thotë se ka besim që gjatë këtij mandati do ta intensifikojnë...
Deputeti i Lëvizjes Besa, Kastriot Rexhepi, gjatë hyrjes në Kuvend tha se në rend dite është votimi i kryeparlamentarit dhe se mbetet të shihet nëse kjo do të ndodhë. Ndonëse vjen nga parti që është pjesë e koalicionit për formimin e shumicës, ai nuk ishte i qartë nëse ekziston shumica...
Komuna e Çairit sot ka pranuar gjithsej 55 pako ushqimore dhe mjete higjienike si donacion nga marketi “KAM” . Këto pako ushqimore do të shpërndahen për familjet me nevoja dhe gjendje të rëndë ekonomike nga kryqi i kuq – Çair. Për këtë bënë të ditur nga komuna e Çairit, prej ku...
Deputetët e koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi dhe Syrija Rashidi, para hyrjes në Kuvend, për votimin e kryeparlamentarit, thonë se nuk do të lejojnë të shkelet vullneti i qytetarëve i shprehur në zgjedhjet e fundit, duke aluduar se nuk do ta mbështesin kandidatin e propozuar për kryeparlamentar, Talat Xhaferi.
Deputeti më i ri nga radhët e BDI-së, Arben Xhaferi, para hyrjes në Kuvend ka thënë se do të votojë Talat Xahferin si kryeparlamentarin e ri të Kuvendit. Ai ka theksuar gjithashtu se Xhaferi ka qenë një nga kryeparlamtarët më të suksesshëm të Maqedonisë së Veriut. Po ashtu ai mohoi...
BDI është parti me traditë, parti demokratike ku debatohet dhe në fund qëndrimet janë unanime, tha Izet Mexhiti deputet nga radhët e BDI-së.Ai arriti në Kuvend për të zgjedhur kryeparlamentarin Aitha se Talat Xhaferi është kryetari më i suksesshëm në Parlament. “Talat Xhaferi është njeri i duhur, është kryetari më i...