Ballina 2020 August

Arkiva Mujore August 2020

  Kandidati për zëvendës kryeministër dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie me komunitetet, Artan Grubi sot së bashku me një delegacion ka marrë pjesë në shënimin e 110 vjetorit të lindjes së Gonxhe Bojaxhiut – Nënë Terezës në qendër të qytetit të Shkupit. Sot, bashkë me Kryetarin e Kuvendit, Talat...
Mali i Zi do të mbajë këtë të diel zgjedhjet parlamentare, ku partitë shqiptare janë grupuar në një koalicion të madh nën emrin Lista Shqiptare. Në një deklaratë të përbashkët të ministrit të Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj dhe ministres së Jashtme të Kosovë, Meliza Haradinaj-Stublla bëhet thirrje që...
Zoran Zaev i mandatuar për krijimin e qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut i dërgoi të mërkurën (26 Gusht) parlamentit emrat e kabinetit qeveritar nga ku zëvendës kryeministri dhe 5 ministra do të jenë shqiptarë sikurse në 100 ditët e fundit të qeverisë kryeministri do të jetë shqiptar. Në...
Sot mbushen 22 vjet nga rënia e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ismet Jashari – Kumanova. Ai u lind në Orizare të Kumanovës më 16 prill 1967. Ishte i biri i Jashar Jasharit e i nënë Nuries. Mësimet fillore i mori në vendlindje, ndërsa në vitin 1982 u regjistrua...
Deputeti Izet Mexhiti tha se BDI është një parti me traditë ku kultivohet debati brenda subjektit por për të fjala e fundit është ajo e liderit të BDI-së Ali Ahmeti informon TetovaSot Ai konfirmoi se do të kontriboj prapë për një qeveri e cila ka bekimin e partnerëve tanë si...
Kisha kënaqësinë të takoj drejtorin e ri të Agjencionit Turk për Bashkëpunim dhe Koordinim "TIKA" e cila vepron në Maqedoninë e Veriut, z.Halim Ömer Söğüt, të cilit fillimisht i urova suksese në detyrën e re dhe me të cilin bashkë zhvilluam takim mjaft miqësorë dhe produktiv nga i cili...
Petre, pse qe 3 vjet na hanë mushkonjat ? Unë ju lashë me një procedurë të dëshmuar dhe efektive të trajtimit të mushkonjave. Gjatë mandatit tim, unë rrita territorin e trajtimit të gjithë luginës së Shkupit me qëllim që të zvogëlojme numrin e mushkonjave. Me urrejtjen tuaj për gjithçka që...
Mbetem parimor dhe rrjedhimisht dorëhiqem nga mandati i deputetit të popullit për të evituar konflikt të mundshëm të interesit me votën time në kuvend". I tillë ka qenë vendimi i papritur, u deputetit shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, pak ditë pas zgjedhjeve. I sapo zgjedhur nga radhët e Bashkimit...
Veprimtari i shquar dhe atdhetari Irfan Buçi, ka potencuar ndryshimin e madh që solli Ali Ahmeti, duke vlerësuar të kaluarën e afërt kur për shqiptarët ishte e paimagjinueshme të bëhej kryeparlamentar, Tashmë kjo ka ndryshuar, tashmë, bëhet fjalë për kryeministrin. Duhet t’ja dijmë për nder e ta ruajmë Ali Ahmetin...
Gratë e Forumit të Gruas të Bashkimit Demokratik për Integrim janë shtylla e partisë! Ato gjithmonë kanë qenë faktori shtytës për t'i çuar proceset para. Me punë, me strategji kemi arritur shumë, por kemi edhe shumë për të bërë. "Opinioni i rrjeteve sociale" ata të cilët gjithmonë dijnë të gjejnë...