Ballina 2020 August

Arkiva Mujore August 2020

Në 19 vjetorin e vr asjes së komandantit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Lefter Bicaj-Teli, bashkëluftëtari i tij dhe ish nënkryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Hysni Shaqiri, flet për veprën e njërit nga luftëtarët më të dalluar të UÇK-së, në vitin 2001. Pse nuk u ndiçua kurthi ndaj tij? Kush nuk...
Nga LSDM, në lidhje me takimin midis dy sekretarëve të LSDM dhe BDI, informojnë që: Ne patëm një diskutim konstruktiv për të konfirmuar angazhimet e të gjithë qytetarëve të Republikës së Maqedonisë Veriore për paqen, stabilitetin, sigurinë dhe bashkëpunimin në vend dhe rajon, marrëdhënie të shëndetshme ndëretnike dhe fqinjësore, zhvillim...
Funksionari i BDI-së, Musa Ibrahimi, përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka thumbuar kreun e LSDM-së, pas paraqitjeve të fundit të tij në media se do të angazhohet për një qeveri që nuk do të ketë vend për njerëz të korruptuar. Ai në statusin e tij thotë se Zaev...
Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot në Parlamentin e Maqedonisë ka takuar, liderin e BDI-së, Ali Ahmeti, informon gazeta “KOHA”. Lajmin për “KOHA” e kanë konfirmuar edhe nga BDI edhe nga VMRO-DPMNE. Siç bëhet e ditur takimi ka zgjatur një orë, ndërsa temë boshte ka qenë krijimi i shumicës së...
Shpërthimi në Bejrut shkaktoi qindra viktima dhe mijëra të plagosur. Shpërthimi i madh ndodhi në zonën e portit të Bejrutit dhe u ndje në shumë qytete të tjera. Pas tragjedive të ndodhura në botë nisin aludimet nëse janë parashikuar më herët. E njëjta gjë po ndodh edhe me shpërthimin në...
Sot nga ora 19:00, me lokacion tek Parku i Çairit, pritet të fillojë protesta e paralajmëruar kundër shtrenjtimit të rrymës elektrike, informon Zhurnal. Qytetarët edhe ashtu deri më sot kanë qenë të revoltuar me faturat e larta “paushalle” për rrymën elektrike, fatura të cilat kanë arritur madje deri më 12000,...
“Pamje nga Seanca për konstituimin e përbërjes së 10-të parlamentare. Bashkë, na priftë e mbara!” – thotë deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim, Izet Mexhiti.
Ministria për Punë të Brendshme në Maqedoninë e Veriut ka publikuar shpallje publike për pranimin e 500 policëve, shkruan Fakte. Pjesa më e madhe e tyre, respektivisht 360 janë paraparë të sistemohen në Shkup, ndërsa pjesa tjetër do të shpërndahen nëpër qytetet tjera. Për momentin me MPB-në po udhëheq Agim...
Para zgjedhjeve, Benjamin Gantz (lider i koalicionit 'Blue and White') u zotua të formojë një qeveri që nuk do të përfshijë Benjamin Netanyahun (liderin e Likud). Pas zgjedhjeve në Knesset filluan negociatat për formimin e qeverisë, e në te u përfshin #Likud dhe #BlueAndWhite, të cilat aritën marrëvjeshjen e koalicionit. Marrëveshja do të jetë...