Ballina 2020 August

Arkiva Mujore August 2020

MBPEU do të jetë partner me bujqit, ndërsa bashkë me ta do të jetë edhe partner me blerësit që të mund ta përforcojmë bujqësinë si degë, sepse nga ajo varet edhe zhvillimi i ekonomisë së shtetit tonë, porositi ministri i ri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Arianit...
Marrja e zyrave karshi kryeministrit nga Artan Grubi dhe fuqisë politike që tani do të kenë shqiptarët, për analistin Nijazi Muhamedi është një mesele në vete. Zaev duhet të kuptojë se tani nuk ka përballë një bostanxhi – bashin që e kishte zyrën me shikim ka qeveria dhe përballë...
Ministri i porsazgjedhur i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujrave Arjanit Hoxha me tu votuar Qeveria e re ka zgjedhur një mënyrë më ndryshe për të shprehur falenderimin e tij. Në një postim në facebook ai ka përdorur thënjen e njohur të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Woodrow Wilson. “Në...
Shqiptarët si asnjëherë më parë nuk kanë patur më shumë fuqi politike dhe pushtet si tani përfshirë Ministritë më të rëndësishme që ata do ti drejtojnë njerëz profesionistë nga Bashkimi Demokratik për Integrim.Në vijë të kësaj është edhe një funksion i lartë që ka të bëjë me Ministrinë e...
Sipas vendimit të sotshëm të shpallur në Gazetën Zyrtare të Turqisë, shqiptari nga Maqedonia, Sabri Demiri, emërohet për Kryekëshilltar i Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përcjell Gazeta Mejdani. Kush është Sabri Demiri? Sabri Demiri është një shqiptar nga Maqedonia e Veriut i lindur në Shkup. Në kohën kur fillon lufta në...
Pas deklaratës së kryeministrit grek se Greqia do zgjerohet 12 milje në detin Jon kanë reaguar edhe mediat greke. Madje ato e kanë cilësuar këtë vendim të tyren si të mirëpritur nga qeveria shqiptare. Mediat greke i referohen deklaratës së djeshme të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, dhe kanë theksuar se...
Mozzik dhe Tayna vazhdojnë të jenë ndër artistët më të kërkuar në estradën shqiptare. Dyshja më parë kanë sjellë këngën “Lakmitare”, ndërsa vazhdimisht mbështesnin njëri-tjetrin për projektet muzikore. Shpeshherë në postime ata janë parë duke kaluar kohë së bashku, por si duket gjërat kanë ndryshuar. (Foto: Instagram) Në një kërkim te profili i...
Ku, nëse ju dhemb dhëmbi, por jeni pozitiv me Covi-19!? Është obligim, guxim dhe virtyt që të jesh këtu, të jesh i pranishëm dhe t’i thërrasësh njerëzit publikisht. T’u thuash se nuk guxojnë dhe nuk duhet të durojnë dhimbje dhëmbi, thotë drejtoresha e Qendrës Klinike të Stomatologjisë Shën Pantelejmoni Shkup,...
Ministri i Arsimit Arber Ademi përmes një postimi në facebook ka numëruar të arriturat në këtë dikaster gjatë udhëheqjes së tij. Për punën e realizuar ai ka falënderuar gjithë bashkëpunëtorët dhe stafin në Ministrin e Arsimit. “Arsimi nuk duhet të ketë trajtimin e konsumit, por doemos duhet të trajtohet si...
“Vazhdojmë me plotësimin e kushteve për standard më të mirë jetësorë. Janë vendosur paisje urbane gjegjësisht ulëse para ndërtesave të banimit në rrugën “Xhon Kenedi” nr.11, si vazhdimësi e investimit pas asfaltimit dhe vendosjes së këndit të lojërave pikërisht në këtë lagje të Çairit.” – thotë Ganiu Për më shumë ndiq...