Ballina 2020 July

Arkiva Mujore July 2020

Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, njëherit dhe deputet i sapo zgjedhur në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut,z.Izet Mexhiti ka përshëndetur dhe përkrahur partitë shqiptare si Forumin Shqiptarë (ASH-LDSH), Forca, UT dhe LP, në Mal të Zi për bashkimin e tyre dhe pjesëmarrjen në zgjedhje në një listë të...
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, nëpërmjet të një postimi në Facebook, ka njoftuar për takimin e realizuar me Kryetarin e partisë Besa, z. Bilall Kasami. “Pas bisedës telefonike të javës së kaluar, sot në Shkup takova Kryetarin e Lëvizjes “Besa”, z. Bilall Kasami. Me z. Kasami vlerësuam...
Reagim i presidentit të FFM-së, Muamed Sejdini lidhur me akuzat penale të ngritura kundër personave të lidhur me FFM-në nga Drejtoria e Policisë Financiare në Zyrën Themelore të Prokurorisë Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit. “Si president i Federatës së Futbollit të Maqedonisë me 10 tetor 2019...
Për shkak të pandemisë globale me Kovid-19, për herë të parë këtë vit, besimtarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk do të shkojnë në Haxh. “Jo vetëm nga Maqedonia e Veriut, por nga e gjithë bota, askush nuk do të shkojë në Haxh. Vetëm 1.000 deri në 10,000 besimtarë...
  Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa vazhdojnë të shkojnë drejt humnerës politike .Humbja në zgjedhjet e 15 Korrikut e gjashta me rradhë për Selën i ka futur ato në veprime të verbëra, aq sa për ta ekzistojnë ” shqiptarët ” e partive të tyre ndërsa në vijën e thellë përcarëse...
Sekretari Organizativ i Alternativës, Bekim Sali njëkohësisht edhe pronar i ordinancës stomatologjike në Shkup, Mollar, ka urdhëruar stafin e ordinancës të marrin pjesë sonte në protestën e organizuar nga koalicioni Aleanca dhe Alternativa. Shkurutshqip, mëson se pacientëve u janë anuluar terminet për ditën e sotme dhe kjo nënkupton se pacientët...
Sot u bëne dy vite pa veprimtarin për çështje kombëtare, Adem Demaçi. Nëse lufta për liri shënon shkallën më të lartë të emancipimit kulturor të individit dhe të popullit, atëherë mund të thuhet me gojën plot se Adem Demaçi është artikuluesi më i kulluar dhe më i fuqishëm i...
Pas çertifikimit të rezultateve zgjedhore, ku partitë shqiptare morrën 32 mandate deputetësh, vijojnë procedurat ligjore për mandatin qeveritar, mandat me të cilin me shumë gjasë do të qeverisin partitë LSDM-BESA-BDI. Edhe pse koalicioni ASH-AA do të jetë pjesë e opozitës, partia e Afrim Gashit me çdo kusht po tenton që...
Në Kopshtin Zoologjik në Shkup ka ndodhur një incident. Një nga elefantët ka goditur shtyllën e rrymës, me çka ka pasur shkëputje. Menjëherë sigurimi ka reaguar duke nxjerrë jashtë vizitorët. Siç tregon një vizitore për TV21, gjithçka kishte ndodhur shumë shpejt dhe për 5 minuta të gjithë u gjendën...
Maqedonia e Veriut zyrtarizon rezultatin e zgjedhjeve. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut zyrtarizoi të shtunën rezultatin e zgjedhjeve që u mbajtën më 15 korrik duke nxjerrë fituese të tyre koalicionin mes Lëvizjes Besa dhe Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë (LSDM) njohur si koalicioni “Mundemi”, e cila mori 46...