Arkiva Mujore May 2020

Konkluzionet e mbledhjes së pestë të Këshillit për preventivë në Komunën e Çairit 1. Komuna e Çairit të vazhdojë me dezinfektimin e të gjitha hyrjeve të ndërtesave kolektive, rrugëve në kompetencë të komunës dhe ndërtesës administrative. Të kërkojë nga institucionet përkatëse me objekte në territorin e komunës të realizojnë dezinfektimin...
Zaimina Vasjari është në mesin e personaliteve shqiptare që shquhet për jetën e saj luksoze. Ndonëse ka lënë prej vitesh muzikën, artistja e njohur po vazhdon të jetë cak i mediave për postimet e saj duke qenë se është tejet aktive në rrjetet sociale. Një imazh tërheqës dhe mjaft provokues e...
Në nderim dhe përkujtim të dëshmorit të kombit, Imri Elezi. Sot në ditën e rënies, përkujtuam bashkë me vëllaun e tij, veprën e madhe të dëshmorit Imri Elezi, të cilën vepër e jetësuam në emër shkolle kohë më parë në Çair. Qoftë i përjetshëm kujtimi për të, lavdi emrit dhe veprës...
Është duke vazhduar çarja në degën e ASH-së në Tetovë pas largimit të kryetarit të degës, Altrim Mamutit. Kryetari i nëndegës së ASH në fshatit Lisec Lirim Mustafi, sonte i është bashkangjitur ish kryetarit të degës në Tetovë, duke lidhur koalicion joformal me Lëvizjen Besa, raporton TetovaSot. Në rrjetet sociale...
I ftuari nga BDI në emisinon Rruga e drejt – me Arta Tahirin ishte Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Izet Mexhiti. Në pyetjet e rreth datës së zgjedhjeve Mexhiti potencoi që “Duhet të ketë komrpomis, por edhe data 5 korrik është e pranueshme për ne” – thotë...
Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendimin me të cilin shtyhet deri në orën 22:00 orari i bareve dhe restoranteve të hapura. Qeveria më herët me rekomandim të Komisionit për Sëmundje Infektive kishte vendosur që objektet gastronomike dhe ato hotelerike, respektivisht baret, restorantet dhe kafenetë të punojnë deri...
APEL Shumë të dashur qyetetarë të Çairit, përmes kësaj shkrese dua të ju APELOJ të ju THËRRAS edhe për pak durim dhe edhe për pak KUJDES! Të nderuar, jam i vetëdijshëm për durimin e harxhuar dhe dëshirën për t'iu kthyer normalitetit, megjithatë rreziku ende ekziston dhe mundësia për tu infektuar ende...
Shoqata humanitare ‘Jetimat e Ballkanit’ në krye me Halil Kastratin vazhdojnë të ndihmojnë familjet në nevojë! Së fundmi në rrjetin social fejsbuk të shoqatës, sillen pamje drithëruese nga një familje e Sherife Musliut 4 anëtarëshe në lagjen Dizon të Shkupit, ku përpos gjendjes së mjerushme ku jetojnë ,në këtë familje...
Në Shkup, që nga fillimi i pandemisë me Covid 19, janë regjistruar gjithsej 685 të infektuar prej të cilëve për momentin, 178 janë aktiv, tregojnë të dhënat zyrtare nga Ministria Shëndetësisë Mirëpo, në 10 ditët e fundit përsëri është kthyer numri i lartë i të prekurve. Në një periudhë më...
Sekretari gjeneral i ASH-së, Arben Taravari ka vazhduar me ofendimin ndaj gazetarit Furkan Saliut. Taravari përpos ofendimeve në drejtim të gazetarëve ai ka ofenduar edhe profesorët e UJT-së duke lavdëruar gazetarët maqedonas. Pas këtij ofendimi, ka reaguar menjëherë gazetari Saliu, ku sipas tij, Taravari ka ofenduar një numër të madh...