Ballina 2020 April

Arkiva Mujore April 2020

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka folur lidhur ndikimin që koronavirusi do të ketë në ekonominë dhe në turizmin vendas. I ftuar në rubrikën “Opinion”, Hyseni pranoi se pandemia që ka përfshirë vendin do të japë efekte negativë në turizëm. Megjithatë, deputeti i dalë nga lista e Sarandës, u...
Si do të pushojnë europianët këtë vit? Ministrat e Turizmit të BE nuk kanë ndonjë plan kohor për rigjallërimin e udhëtimit. Por nëse do të ketë pushime pas pandemisë, ato do të kalohen në rajonet e afërta. Kur dhe si do të hapen kufijtë për qarkullimin e udhëtarëve këtë nuk...
Pasi siguroi kulm mbi kokë, Drilon Veli, tani ka gjetur edhe punë. Ai, të hënën do të nis punën në një ndërmarrje ndërtimi në Shkup. Oferta i ka ardhur menjeherë pasi historia e tij u bë publike, shkruan gazeta LAJM. “Kemi gjetë punë. Isha për të biseduar me drejtorin e...
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se me mjetet financiare që Qeveria e Kosovës ka ndarë për komunat me shumicë shqiptare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, vërteton edhe njëherë gatishmërinë dhe interesimin që kanë ndaj popullatës shqiptare që jeton në këto komuna. Kurti përmes një postimi në...
Reperi i njohur, Lyrical Son, ashtu si të gjithë kolegët e tij ka ndërprerë të gjitha aktivitetet muzikore shkaku i coronavirusit. Ai ndërkohë po tregohet aktiv herë pas here në rrjetet sociale, duke ndarë me ndjekësit fotografi dhe video të ndryshme nga jeta e tij. Së fundmi, reperi publikoi një fotografi...
Kanë vazhduar punët gjatë ditës së sotme edhe në sh.f.”Liria”, ku janë kryer një sërë intervenimesh që kanë të bëjnë me mirëmbajtjen e ambientin jashtë objektit të shkollës. ✔Parku është gjelbëruar dhe bari është kositur ✔ Janë ndrruar gypat e sistemit të ujësjellësit ✔Gypat e sistemit të kanalizimit janë pastruar ✔ Të gjitha paisjet në...
Vendimi i Gjykatës Kushtetuese duhet të respektohet, por solidariteti është një e drejtë personale dhe një detyrë morale e secilit prej nesh. Ne, ministrat, zv.ministrat dhe sekretarët e shtetit në Qeveri, që vijnë nga radhët e BDI-së, kemi vendosur të dhurojmë diferencën në të ardhurat tona, deri në pagën minimale,...
Kufizimet në të gjithë botën prej koronavirusit i kanë dhënë një mundësi të rrallë, botës natyrore për të gëzuar jetën pa njerëz rreth e rrotull. Kafshët në zonat urbane janë duke eksploruar rrugët e zbrazura dhe rrugët ujore dhe duke i kënaqur banorët që i ndeshin. Ndërsa shumë nga këto nuk...
Një grua e moshës 36 vjeçare është vrarë në shtëpinë e saj në Haraçinë të Shkupit, njoftojnë nga policia. Sipas raportit policor, në orët e pasdites rasti është denoncuar në polici, ndërsa dorasi është arrestuar. Për momentin nuk dihen arsyet që kanë shkaktuar ngjarjen tragjike. “Në orën 12.45 në Stacionin policor në...
Drejtoresha e shkollës fillore “Ismail Qemali”, Burbuqe Ymeri ka hedhur poshtë si të pavërtetë deklaratën e deputetit të LSDM-së, Muhamed Zekiri që në shkollën që e udhëheq ajo nuk mbahet mësimi online. Ajo thotë se ndiqet mësimi që nga dita e parë kur ka ardhur njoftimi nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës,...