Ballina 2020 April

Arkiva Mujore April 2020

Muajin e kaluar, Qeveria nënshkroi një marrëveshje për blerjen e mishit të freskët në vlerë prej 51,155 euro, pra 3,146,025 denarë, si dhe produkte delikatesë në vlerë prej 11.594 euro ose 713.029 denarë. Marrëveshja u nënshkrua në emër të Shërbimit të Përgjithshëm dhe të Përbashkëta të Qeverisë nga Drejtori...
Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) është partia me më së shumti donacione gjatë vitit 2019. Sipas raportit që BDI ka dorëzuar në Entin Shtetëror për Revizion dhe tek institucionet tjera kompetente, kjo parti vjet ka marrë 95 donacione që kap vlerën prej 10.7 milionë denarë, apo 174.500 euro, që është 3-4...
“Edhe disa ditë pas rikonstruimit të tërësishëm të bulevardit të njohur si “rruga e plastikave”, komunikacioni vazhdon të jetë i dendur. Kjo për shkak se makinat vazhdojnë të parkohen si në trotuare po ashtu edhe në korsitë ku duhet të qarkullohet. Vështirë e kanë të kalojnë edhe këmbësorët.” Për të...
Drejtori rajonal i Organizatës botërore të shëndetësisë për Evropë, Hans Henri Kluge, tha se gjendja me pandeminë e Kovid-19 në Evropë është ende serioze. “Tre muaj pasi OBSH-ja shpalli gjendje të jashtëzakonshme shëndetësore në botë, lakorja që e tregon numrin e rasteve të reja të të infektuarve në Evropën perëndimore,...
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi përmes një konferencë për media ka thënë se ka dekretuar Avdullah Hotin, kryeministër të Kosovës. “Pas letrave që i kam dërguar LDK-së, sot kam marrë një letër nga Isa Mustafa i cili konfirmon se mbështet të gjitha kriteret mbizotërues për qeverinë e re duke siguruar...
Pavarësisht koronavirusit, Greqia ka vendosur të mirëpresë turistët edhe këtë verë. “Turistët do të jenë të mirëpritur ta vizitojnë Greqinë këtë verë, por rregullat e distancës sociale do të mbeten në fuqi për t’i mbajtur njerëzit të sigurt nga koronavirusi”, tha ministri grek i turizmit, Harry Theocharis. Theocharis tha se...
Situata e krijuar pas kthimit të deputetit të AKR-së, Behgjet Pacolli nga Zvicra ka ndikuar që edhe këshilltarja e tij të gjejë kohë për ‘tallje’. Rejhane Vuniqi tha se konferenca e sotme e Ushtruesit të Detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ishte patetike, ku kishte kërkuar të...
Gjatë kësaj periudhe, kur po përballemi me pandeminë e shkaktuar nga Covid-19, Ecolog International vjen me një donacion që ka për qëllim t’u sjellë lehtësira shumë nxënësve që vijnë nga familjet në nevojë. Siç është e ditur tashmë, masat për parandalimin e përhapjes së virusit e sollën nevojën që...
Aviokompanitë që fluturojnë nga aeroportet e Maqedonisë së Veriut, tash më kanë filluar me shitjen e biletave për numrin më të madh të destinacioneve prej në Shkup dhe Ohër, edhe pse Ministria e Transportit dhe Lidhjeve i ka bërë thirrje qytetarëve që të përmbahen nga blerja e biletave për...
Ministri i arsimit dhe shkencës Arbër Ademi njofton se në mbledhjen e sotme, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi një sërë masash në arsim me të cilat sigurojmë funksionimin pa pengesë të sistemit edukativo-arsimor. ?Anulohet matura shtetërore, matura shkollore dhe provimi përfundimtarë për këtë vit shkollor! ?Nxënësit e shkollave...