Ballina 2019 November

Arkiva Mujore November 2019

Duke ngritur ndërgjegjësimin e opinionit për çështjet reale dhe problemet që nuk janë gjithmonë të dukshme në frontin politik, sektori civil u ndihmon qytetarëve që të formojnë shoqërinë dhe në këtë mënyrë të kontribuojnë drejtpërdrejtë në përpjekjet tona për ta shndërruar atë në shtet përparimtar dhe me prosperitet. Këtë e...
Shqiptarë të shumtë nga Kosova dhe vende të ndryshme këto ditë kanë marrë rrugën drejt Shqipërisë me përplot ndihma materiale, për t’iu dalë në ndihmë të prekurve nga dy tërmetet e fuqishme që goditën Shqipërinë. Hoxhë Elvis Naçi është një prej personazheve , i cili u vu në ndihmë të...
Profesoresha e UT-së Gjyla Çeliku në faqen e facebook-ut të saj shpreh urrejte dhe mallkim ndaj politikanëve Shqipëtar.
Cineplexx ka njoftuar se kanë dalur në shitje biletat për eventin e shumëpritur #LadiesNight, me filmin e ri Last Christmas ku do të ketë shumë shpërblime! Emilia Clarke, e njohur për publikun si “Nëna e dragonjëve”, nga Game of Thrones, rikthehet në botën e filmit me filmin më të ri...
I akuzuari i parë në rastin “Reket”, Bojan Jovanovski mbetet në Spitalin e përgjithshëm të qytetit “8 Shtatori” derisa nuk kompletohen rezultatet nga kontrollet e bëra, pas çka, më së voni të hënën, do të lirohet nga institucioni spitalor, kumtuan sot nga spitali. Jovanovski u hospitalizua në SPQ “8 Shtatori”...
Investime deri 17 miliardë euro në 20 vitet në vijim në sektorin energjetik parasheh Strategjia më e re për periudhën deri në vitin 2040, që e përpunoi Qendra për energjetikë dhe zhvillim të qëndrueshëm pranë ASHAM. Me Strategjinë janë implementuar trendet aktuale në botë, por ato janë adaptuar me mundësitë...
Sekretari gjeneral i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev në duel me ministrin për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Damjan Mançevski në Televizionin “TV 24” publikisht i ka bërë thirrje ish kryeministrit dhe ish lideri të partisë, Nikolla Gruevskit që të kthehet dhe ta vuajë dënimin. Me insistim të Mançevskit që të tregohet se nëse...
Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska e ka ftuar Kuvendin të jep interpretim autentik për nenin 11 të Ligjit për amnisti me qëllim, që siç thuhet, “të pengohen tentimet e përditshme të llojit të ndryshëm për shmangien e drejtësisë dhe sigurimit të mosndëshkimit për vepra serioze penale”. “Ata tentime vijnë nga...
Organizata “Save the Children” thotë se rreth 9 mijë fëmijë janë në nevojë pas tërmeti të së martës në Shqipëri. Ata janë të trembur dhe të shqetësuar dhe përveç tendave, shtretërve, batanijeve dhe mjeteve të higjienës personale, kanë nevojë edhe për mbështetje emocionale dhe mendore, thotë Save the Children. Të paktën...
I vetmi i mbijetuar i familjes Cara në Thumanë, Albert Cara, është nisur sot drejt Italisë, për mjekim më të specializuar, pasi gjendja e tij shëndetësore është e rëndë, pas lëndimeve të marra nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit. Cara është nisur këtë mesditë me avion nga aeroporti i...