Ballina 2019 November

Arkiva Mujore November 2019

Prej 3 ditësh Shqipëria gjendet në një situatë të vështirë për shkak të tërmeteve që kanë përfshirë vendin tonë duke shkaktuar dëme të mëdha njerëzore e materiale. Si kurrë më parë, shqiptarët u bashkuan njëzëri për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti i pamëshirshëm që mori 50 jetë të pafajshme. Të bashkuar me...
 Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i shoqëruar nga ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Milla Carovska, paradite në Podgoricë u takuan me kryeministrin e Republikës së Malit të Zi, Dushko Markoviq. Në takimin, kumtoi pres shërbimi i Qeverisë, janë konfirmuar marrëdhëniet e shkëlqyera tradicionale...
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, qysh në muajin korrik të këtij viti, përmes një letre zyrtare kishte paralajmëruar kryeministrin e Edi Rama, ministrin e Punëve të Brendshme, Sandër Lleshaj dhe ministren e Mbrojtejs, Olta Xhaçka, për rrezikun që një tërmet shkatërrues të godiste Shqipërinë, shkruan Gazeta Express. Këtë letër, Ilir...
Një studim i kryer nga kërkuesit në Universitetin e Pensilvanisë, pretendon se është i pari që gjen një lidhje rastësore direkte mes heqjes dorë nga mediat sociale dhe përmirësimit të depresionit dhe vetmisë. Studimi ka zbuluar se studentët që kufizonin përdorimin e përditshëm të Facebook, Instagram dhe Snapchat në...
Sëmundjet e zemrës janë nga sëmundjet më të përhapura në vendin tonë. Në Shqipëri, rreth 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve që kanë lidhje me zemrën, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të shumë vdekjeve në botë. Ato përfshijnë edhe difektet e...
Portali “JOQ Allbania” po shkon drekt mbylljes. Nën akuzën e “shpërndarjes së informacioneve të rreme” u proceduan penalisht administratorët e saj, por tashmë sulmi ka shkuar edhe më tej AKEP ka marrë urdhër ta mbyllë portalin. Në safari kjo faqe nuk hapet më. Njoftimin e bën vetë kjo faqe...
Këngëtarja e mirënjohur shqiptare, Besa Kokëdhima, të premten njoftoi fansat e saj se kishte tërhequr pjesëmarrjen e saj nga festivali “Kënga Magjike 2019”. Ajo tha se ishte për të tepër e papërballueshme që në situatën e rëndë në të cilën po kalon Shqipëria, që të dalë e të performojë para...
Shteti shqiptar po kalon momente shumë të vështira pas tragjedisë që ndodhi në Durrës dhe Thumanë të martën. Numri i viktimave tashmë raportohet të ketë hipur në 49, teksa mbi 750 është numri i të lënduarve nga tërmetet. Si rrjedhojë, e mërkura u shpall ditë zie në Shqipëri, teksa thuajse të...
Kryetari i partisë opozitare VMRO-DPMNE në një kumtesë me shkrim theksoi se siç po e sheh ai po bëhet aktuale tema me vendimmarrjen e Gjykatës Kushtetuese, brenda natës dhe vetëm disa muaj para zgjedhjeve. “Kur bëhet fjalë për amnisti si parim dhe sidomos që në krye të Qeverisë kemi dikë...
Pas tërmetit që ka goditur vendin shumë emra të njohur por jo vetëm janë angazhuar të vijnë në ndihmë të personave të prekur nga tërmeti. Këtë kohë rrjetet sociale kanë qenë ndër të paktat herë kur kanë ardhur në ndihmë pasi nëpër mjet tyre është bërë e mundur të...