Ballina 2019 November

Arkiva Mujore November 2019

Kreu i VMRO DPMNE-së Hristijan Micskoski akuzon LSDM-në se përmes Gjykatës Kushtetuese aktualizon faljen ndërsa fajin për këtë përpiqet t’ia faturojë VMRO-së. Mickoski thotë se është kundër çfarëdo lloj faljeje të politikanëve që kanë bërë shkelje. Por nga LSDM-ja u kundërpërgjigjën se pikërisht VMRO-ja qëndron pas nismës pranë Gjykatës...
Maqedonia e Veriut për herë të parë është pajisur me katër lokomotiva krejtësisht të reja elektrike. Drejtori gjeneral i Hekurudhave-Transport Orhan Murtezani tregon se lokomotivat elektrike e kanë vlerën e 9 milion eurove, mjete të siguruara nga Banka Botërore për Zhvillim dhe Rikonstruim. Të njëjtat shton ai, janë testuar...
Kënga është publikuar në versionin audio, ndërsa nuk dihet nëse dyshja mendojnë që së shpejti t’i realizojnë edhe videoklip. https://www.youtube.com/watch?v=oyxxv7OcUcg&feature=youtu.be  
“Dora Eksploruesja” në Metro, personazhi ‘Gru’ nga “Despicable Me” në një dyqan ushqimesh, ose ‘Cruella de Vil’ rastësisht duke ecur nëpër rrugë…Ka disa njerëz që duken krejtësisht si personazhet tanë të preferuar nga filmat e animuar Thjesht duhet të shohim rreth e rrotull më me vëmendje, dhe nëse është e...
Pas debateve të nxehta dhe grevave të shumta nga ana e sindikatave, deputetët e legjislaturës së fundit të Kuvendit të Kosovës me 62 vota për, asnjë kundër dhe 1 abstenim, në muajin shkurt të këtij viti, kishin miratuar Ligjin për Pagat në sektorin publik. Ligji pritet të rregullojë pagesën e të...
Lëvizja Anti Bixhoz nga Tetova informon se është dërguar letër e hapur deri tek kryeministri Zoran Zaev, për, siç thonë, leje për hapjen e zinxhirit të bastoreve. Informojnë se deri tek komisioni për financim dhe buxhet është dërguar letër për mosrespektimin e ligjit të tanishëm. “Në momentin që Evropa na...
Këshilli i Komunës së Mavrovës dhe Rostushës në seancën e 34-të, mori vendim për ndarjen e ndihmës financiare në vlerë prej 180.000 denarë për të pësuarit nga tërmeti katastrofik në Shqipëri. “Në shenjë të solidaritetit dhe përkrahjes me të pësuarit nga  tërmeti katastrofik në Shqipëri, Këshilli i komunës Mavrovë –...
Në aksionin e vjeshtës për mbjellje që realizohet në këtë periudhë, ekipet e Qytetit të Shkupit dhe NP “Parqe dhe gjelbërime” kanë mbjell mbi 7.000 fidanë të rinj me cilësi të lartë në lokacione të ndryshme në të gjitha komunat e Shkupit. Me aktivitetet e vjeshtës për gjelbërimin e Shkupit...
Gjatë paradites së sotme një nga profesorët më të njohur në Greqi, Panagiotis Karydis ka shkuar në Durrës. Karydis ka rreth 60 vite eksperiencë në fushën e ndërtimeve dhe tërmeteve. Ai ka treguar për mediat ‘’NewsIt’’ se tragjedia që preku Shqipërinë ka një sërë faktorësh. Ndërtimet në Durrës janë në gjendje skandaloze...
Familja e ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkov, është futur edhe në biznesin e kumarit, kurse licencën për hapjen e bastoreeve ia ka nënshkruar zëvendës kryeministri për eurointegrime, Bujar Osmani, Shkruan Fokus. Deri sa proceset eurointegruese po çalojnë dhe kanë ngecur, Osmani si duket po jep kontributin e tij...